FAQ – často kladené otázky

Do kdy mám čekat s fixními rovnátky? Ostatní kamarádi už je mají.
Dobrý den,
s fixními rovnátky je zpravidla vhodné počkat až na výměnu všech zubů. Ta probíhá individuálně, některé děti mají zuby vyměněné v 10 letech, u některých se zuby vymění v 15, aniž by to přinášelo nějaký problém. Může se tedy snadno stát, že vrstevníci již mají zuby vyměněné a fixní rovnátka nasazená, zatímco jiné, stejně staré děti, mají ještě dočasné zuby a na rovnátka čekají.
V některých případech může být léčba zahájena i ve smíšeném chrupu, když má dotyčný ještě nějaké dočasné zuby, ale o tom by Vás ortodontista určitě informoval. Standardně je fixními rovnátky řešena situace na kompletně vyměněných zubech. Na ty je potřeba počkat, jinak se léčba může neúměrně a zbytečně protahovat.
Dobrý den, asi před rokem našemu synovi (7 let) vyrostl pravý horní řezák. Od té doby čekáme na druhý, který pořád neroste. Nevím jestli je potřeba jít k naší paní doktorce nebo vyhledat specialistu? Myslíte, že je to v pořádku?
Dobrý den, určitě bude vhodné provést konzultaci u ortodontisty. Pokud již delší dobu neprořezal druhostranný řezák, je vhodné stav řešit. První krok by měl udělat Váš praktický zubní lékař, který zkontroluje situaci v ústech, možná i zhotoví přehledný rentgenový snímek zubů. Také napíše žádanku na ortodontickou konzultaci. Doporučuji Vám tedy obrátit se na Vašeho praktického lékaře, který Vám doporučí specialitu v ortodoncií. Případně můžete oslovit ortodontistu přímo například prostřednictvím vyhledávače na našich webových stránkách.
Je mi 15 a mám pořád mléčný zub v horní řadě. Zkoušela jsem a zub je pevný.  Mám ho nějak zkoušet viklat nebo to ničemu nepomůže?
Dobrý den, je vhodné provést ortodontické vyšetření. Doporučuji Vám vyhledat specialistu v ortodoncií, prostřednictvím Vašeho praktického zubního lékaře nebo přímo bez doporučení. Na Vaši otázku nelze konkrétně odpovědět, důvodů proč stálý zub nevyroste může být mnoho. Tyto situace se na ortodoncii řeší běžně. 
Je pravda, že od příštího roku budou rovnátka pro dospělé stát dvojnásobek?
Dobrý den, v současné době prochází schvalovacím procesem nová legislativní úprava úhrad z veřejného zdravotního pojištění. V tomto návrhu se opravdu počítá s ukončením plateb pojišťoven za ortodontickou léčbu dospělých pacientů. Nově si tedy bude dospělý pacient hradit ortodontickou léčbu zcela sám, tak jak je tomu ve většině zemí světa.
Dobrý den,  od narození mi nevyrostla jedna dvojka. Navštívil jsem svého zubaře a ten mi doporučil řešit stav fasetami. Rád bych ale slyšel názor specialisty, než udělám konečné rozhodnutí a investuji do faset. 
Dobrý den, tzv. nezaložený zub je relativně častou situací, kterou běžně ortodontisté řeší ve spolupráci s praktickými zubními lékaři. Ve Vašem případě může být mnoho způsobů jak stav vyřešit.  Doporučuji Vám absolvovat nezávaznou ortodontickou konzultaci, určitě bude vhodné slyšet další názor na Váš stav a jeho případné řešení. 
Dítě už je ve druhé třídě a pořád špatně mluví. Může to být skusem, jak říkala logopedka?
Dobrý den, postavení zubů může mít vliv na správnou tvorbu hlásek. Zuby, rty a jazyk tvoří funkční celek, ve kterém má každý člen důležitou úlohu. Logopedická cvičení proto mnohokrát narazí na limity a nemohou přinést stoprocentní efekt, pokud zároveň nedojde k úpravě postavení zubů. Ortodoncie a logopedie úzce spolupracují.
Do kdy máme čekat na pevná rovnátka? Ostatní kamarádi už je mají.
Dobrý den, načasování ortodontické léčby je individuální. Její plánovaní a časový průběh je u každého pacienta jiný. Nejčastěji se fixní rovnátka nasazují kolem 12 let, rozhodující je ale celkový stav chrupu a typ ortodontické vady.
Když bude teď dítě nosit sundávací rovnátko, vyhne se pak rovnátkům na stálo?
Dobrý den, ortodontická léčba ve smíšeném chrupu má svá jasná pravidla. Je určena pro funkční anomálie a výraznější odchylky od ideálního postavení zubů. Úprava pomocí sundavacích rovnátek má za cíl zlepšení stavu a pomůže dalšímu správnému vývoji. Takovou léčbu ale nelze chápat jako definitivní řešení, většinou je v budoucnu třeba druhá fáze ortodontické léčby. Specialista v ortodoncií během vyšetření pacienta vždy individuálně posuzuje vhodnost léčby snímacím aparátem a její potencionální přínos.
Je lepší nerovnosti fixními rovnátky upravit teď, ve smíšeném chrupu, nebo počkat až na stálé zuby a pak to vyřešit všechno naráz?
Dobrý den,
záleží na situaci. Vhodné načasování léčby Vám musí vždy sdělit ortodontista. Ve většině případů platí, že je vhodné počkat na výměnu všech zubů a následně vyřešit všechny ortodontické problémy v jedné léčbě fixním aparátkem. V některých případech je naopak vhodné upravit daný problém ještě ve smíšeném chrupu (často redukovaným fixním aparátkem), např. aby se zabránilo extrakcím zubů nebo aby se usnadnila výměna zubů. U některých pacientů je pak nutno zvolit i léčbu vícefázovou, kdy jsou rovnátka nasazeny vícekrát, typicky jednou ve smíšeném chrupu a pak znovu pro úpravu skusu po výměně všech zubů nebo i po skončení růstu dítěte. Pro zvolení správného postupu je nutné vyšetření specialistou - ortodontistou, který provede patřičná vyšetření a měření.
V mládí jsem rovnátka neřešila a teď nevím. Budou se mi ty křivé zuby posouvat dál?
Dobrý den,
to je obtížné předpovědět. Obecně platí, že zuby se mohou posouvat v zubním oblouku celý život. Platí, že pokud jsou zuby jednou nějak “křivé”, je pro ně snazší se během života posouvat dále a postupně se situace v dlouhodobém horizontu zhoršuje. Ale jsou i lidé, kterým se zuby zkřiví v mládí a pak desítky let již žádnou změnu nezaznamenají. Vždy také záleží na tom, jak máte křivé zuby, jak zuby koušou apod. Pokud máte pochybnosti, je vhodné navštívit specialistu, který celou situaci zhodnotí.
Je pravda, že když si nechám křivé zuby, dřív o ně přijdu?
Dobrý den,
možné to je. Křivé zuby se hůře čistí, více se namáhá dáseň kolem nich, mnohdy jsou zuby i nesprávně zatěžované a přetížené. To vše může vést ke zkrácení jejich životnosti. Druhá věc, která zuby ohrožuje, jsou neřešené problémy se skusem. Nesprávný skus také často vede k přetěžování zubů a jejich předčasné ztrátě. U lidí s křivými zuby je také vyšší riziko parodontózy. Někteří lidé s křivými zuby však nemají celý život problémy, někdo i s rovnými zuby o ně přijde v relativně mladém věku. Lze ale říci, že pravděpodobnost předčasné ztráty zubů je mnohem vyšší, pokud máte zuby křivé či špatný skus.
Je možné, že syn má obrácený skus po tátovi? Má taky velkou bradu.
Dobrý den,
ano, možné to je. Některé ortodontické nesrovnalosti jsou způsobeny špatnou polohou zubů, některé chybným postavením čelistí. A právě problémy s velikostí nebo polohou čelistí jsou často podmíněné geneticky. Tedy pokud má někdo z rodičů např. “velkou bradu” či “obrácený skus”, je vyšší pravděpodobnost, že se podobný problém objeví i u dítěte. Ale s jistotou to tvrdit nelze, k posouzení situace je zapotřebí udělat podrobné ortodontické vyšetření a měření.
Syn má předkus a zubař říkal, že si to má nechat srovnat kvůli vyššímu riziku úrazu. Je to pravda?
Dobrý den,
je to pravda. Pokud má Váš syn předkus, je opravdu velmi zvýšené riziko úrazu předních zubů. Zvláště, pokud je předkus (tzn. předsazení horních zubů před dolními) kombinován ještě se sklonem horních řezáků směrem dopředu, ven z pusy. Pro zajímavost, dle dostupných studií vzrůstá riziko u dětí s předkusem 8-10 mm až desetinásobně. Proto pokud nebude předkus korigován hned, bylo by vhodné snažit se úrazům co nejvíce předcházet. Velmi rizikové jsou pády na kole, kolobežkách apod.
Stane se něco, když ten špičák necháme tam, kde je? (zarostlý v čelisti...)
Dobrý den,
neprořezaný špičák, který zůstal “zaseknutý” v kosti, může způsobovat problémy v budoucnu. Jedná se o jeden z nejdůležitějších zubů v horním oblouku, jednak esteticky, jednak je to zub velmi pevný a zpravidla vydrží v ústech i do vyššího věku. Je tedy pak často používán jako důležitý opěrný bod pro případné zubní náhrady. Druhá věc je, že takto neprořezaný zub může v čelisti působit jako “cizí těleso”, může působit problémy, včetně nevratného poškození okolních zubů. Není tedy rozumné jej ponechávat na místě. Pravděpodobnost výskytu problémů s takto neprořezaným zubem je ale vysoká, je tedy vhodné situaci řešit.
Na co jsou sundavací rovnátka? Kamarád je dostal a tady mi říkáte, že by byly zbytečné.
Dobrý den,
snímací rovnátka mají určité omezené indikace. Zpravidla se používají ve smíšením chrupu, když jsou v ústech ještě nějaké dočasné zuby. Na stálých zubech je pak funkce snímacích aparátků dosti omezená, zuby jsou pevnější a snímací rovnátko je nutno nosit v podstatě stále, aby se efekt projevil. A toho se málokdy podaří dosáhnout. Druhá věc je, že sundavací rovnátka nedokáží upravit všechny vady. Jejich působení na zuby ne pouze ve smyslu tlaku (např. rozšíření zubního oblouku, posun skupiny zubů apod.), nedokáží tedy upravit např. rotaci zubů nebo sklony kořenů zubů, na to jsou potřeba rovnátka fixní.
Je tedy možné, že kamarád měl buď ještě v puse dočasné zuby, nebo nosí rovnátka sundavací pro úpravu takového problému, který sundavací rovnátka umí vyřešit.
A když si to teď nechám srovnat, tak mi to vydrží už napořád?
Dobrý den,
to Vám nikdo nikdy nemůže zaručit. Zuby a skus se pohybují a mění celý život, vychází to již z podstaty uložení zubů v čelistech. Ale čím jsou zuby rovnější a správně koušou, tím méně budou chtít uhýbat ze svého místa. A naopak, pokud jsou zuby křivé a neopírají se o sebe tak, jak by měly, tak je pro ně jednodušší posouvat se dále. Tedy lze předpokládat, že pokud si zuby necháte srovnat, tak riziko dalších posunů zubů později bude výrazně nižší.
Je opravdu nezbytné trhat zdravé zuby?
Dobrý den,
v některých případech je to pro srovnání zubů nutné. Technicky lze zuby posunovat téměř libovolně, pokud to okolní kost dovolí. Ale pro správnou funkci je nutné dodržovat určité parametry v postavení zubů, sklonu řezáků, skusu, poloze čelistí atd. A to nejen proto, aby to dobře vypadalo, ale aby to i správně fungovalo. Zuby po případně léčbě nesmí být nesprávně zatížené či přetěžované skusem, byla by tím ohrožena jejich životnost a také silně snížena stabilita výsledků lěčby rovnátky. Pokud byste zuby chtěli srovnat bez extrakcí, i když byly lékařem indikovány, bylo by to v mnoha případech více škody, než užitku. Zuby by sice byly nějak srovnané, ale výsledek nestabilní, esteticky nevyhovující a zuby nesprávně fungující.
Pro posouzení, zda je potřeba některé zuby vytáhnout, je nutné specializované vyšetření a měření, zpravidla zhotovení otisků zubů a rtg snímků. Následně ortodontista vyhodnotí, zda se zuby “vejdou” nebo “nevejdou”. Zpravidla je potřeba některé zuby dát pryč z důvodu velkého nedostatku místa nebo posunu skusu zubů.
Pár let mi lupe v kloubech a teď už to i bolí. Zubař mě poslal na rovnátka s tím, že to může mít souvislost. Je to tak?
Dobrý den,
souvislost mezi lupáním v kloubu a ortodontickým problémem být může. Všechny pohyby dolní čelisti jsou přes kost přenášeny na čelistní kloub. Tedy i při špatném skusu, kdy dolní zuby dokusují nesprávně, je tento nesprávný pohyb dolní čelisti na kloub přenesen. Při dlouhodobém špatném zatížení kloubu může dojít ke změnám, které vedou k lupání i bolestivosti kloubu. Na druhou stranu, ne vždy je kloub i při výrazně špatném skusu postižen, lupání v kloubu může mít mnoho jiných příčin a ne zdaleka ne vždy je původcem těchto problémů ortodontický problém. V každém případě je nutné odborné vyšetření ortodontistou a často je nezbytná i návštěva kloubní poradny pro vyloučení jiných častých příčin poruch čelistního kloubu.
A opravdu ty skleněné zámky fungují stejně jako kovové, když jsou tak drahé?
Dobrý den,
ano. Tvarem, rozměry a funkcí jsou keramické zámky stejné, jako kovové. Stejná je i péče o tyto zámky. Jediné rozdíly jsou v estetice a v ceně. Výroba těchto zámků je nesrovnatelně náročnější, než u zámků kovových, tedy i cena skleněných nebo keramických zámků je vyšší. Vyváženo je to právě estetikou, zámky jsou nenápadné. U keramických či skleněných zámků lze pak také používat bílé dráty, což ještě zvyšuje “nenápadnost” těchto rovnátek.
Můžu si nechat dát rovnátka napevno, když v noci skřípu zubama?
Dobrý den,
ano, léčba rovnátky je možná i u bruxismu - skřípání zubama. V některých případech je zapotřebí lehce upravit léčbu či rovnátka, hlavně v dolním zubním oblouku. Ale obecně to není překážkou pro srovnání zubů. Bylo by ale vhodné pátrat po příčině skřípání a snažit se to omezit, kvůli riziku obroušení či jinému poškození zubů.
Dobrý den, kdysi jsem nosil rovnátka. Nyní pozoruji, že se mi spodní zuby kříží a cítím v nich i nepříjemný tlak. Myslíte, že bych měl nosit rovnátka znovu? Je to vůbec možné?
Dobrý den,
ortodontickou léčbu je možné provádět opakovaně podle potřeby. Stěsnáním zubů trpí velká část naší populace. Dochází k němu často spontánně, vlivem skusu, žvýkání, nebo růstu čelistí.
Můžete se obrátit na specialistu v ortodoncii, u kterého jste byl léčen dříve. Stejně tak můžete současný stav konzultovat s jiným odborníkem.
Proč musím i po fixních rovnátkách nosit sundavací dlahy, když mám zuby rovné?
Dobrý den,
po léčbě rovnátky je vždy potřeba zuby ještě nějakou dobu stabilizovat. Zuby jsou v čelistech uloženy pružně, jsou ukotveny vazivovými vlákny. Po posunu zubů do požadované polohy nějakou dobu trvá (zpravidla 1-1.5 roku), než se okolní kost a zmíněná vazivová vlákna “přebudují” a přizpůsobí nové poloze. Po tuto dobu mají zuby tendenci se posouvat či vracet. Z toho důvodu je nutné striktně dodržovat instrukce ortodontisty a nosit sundavací aparátek či dlahu, která zuby drží v dané poloze. Přední zuby jsou také často podlepeny drátkem, který plní stejnou funkci, tedy fixaci zubů ve výsledné poloze. Ten se ponechává na zubech dlouhodobě, ničemu nevadí a není vidět. Snímací dlahy je nutno nosit poctivě alespoň dva roky, doba jejich nošení během dne a noci se postupně snižuje “do ztracena”, ale nutnou dobu nošení Vám vždy na kontrole řekne ortodontista.
Dobrý den, zeťovi bylo řečeno, že musí na čelistní operaci, ještě před tím,ale musí na rovnátka na 2 roky. Je mu 21, bude muset platit rovnátka, když je to podmínka před operací. Vím, že od ledna jsou v této oblasti změny. Děkuji.
Dobrý den, aktuálně zákonem daná lhůta, do které je z veřejného zdravotního pojištění část ortodontické péče hrazena, je do dovršení 22 let. Pokud bude ortodontická příprava pokračovat i po 22 roku, což je dost pravděpodobné, bude si již léčbu plně hradit. Toto ovšem neplatí pro samotný chirurgický zákrok, ten je hrazen pojišťovnou bez ohledu na věk.
Dobrý den. Ztratil jsem fixní rovnatko, ze spaní jsem si ho vždycky sundaval, ale vždycky jsem ho ráno našel. Teď ho hledám už několik dní a zítra jedu k prtodontistce. Dostanu nové zadarmo, nebo budu muset platit celou částku?
Dobrý den, máte zřejmě snímací aparát. Ztrátu rovnátka veřejné zdravotní pojištění nehradí. S Vaší ošetřující ortodontistkou se domluvíme jak postupovat. Pokud je Vám více jak 22 let jste v rámci ortodontické terapie v režimu samoplátce. Případná nová rovnátka si tedy budete plně hradit.
Ráda bych se zeptala, jestli berete nové pacienty s jaká je orientační cena pevných rovnatek?Dekuji
Dobrý den, v sekci členové najdete kontakty na ortodontisty ve vašem okolí. Cenu za léčbu fixním aparátem Vám sdělí nejlépe konkrétní ortodontista se kterým budete v kontaktu. Každý z nás má individuální kalkulaci ceny léčby a rovněž hraje roli platba pojišťovny a Váš věk. Od věku 22 let již veřejné pojištění na léčbu nepřispívá.
Dobrý den, můj syn 13 let má předkus horních zubů. Už několik let nosil sundávací rovnátka, ale nepomohlo to. Pan doktor teď chtěl přejít na fixní, ale při RTG a následném CT zjistil, že horní přední zuby mají strašně malé kořeny a tlakem rovnátek by mohly vypadnout. Můžete mi, prosím, říct, co se dá v takovém případě dělat? Děkuji
Dobrý den, situaci bez konkrétní znalosti a informací nemohu objektivně posoudit. Pátral bych po příčině zkrácených kořenů, úrazu v minulosti aj.. Také bude důležité sledovat vývoj situace, zda-li zkracování kořenů v čase nepostupuje. Chlapec může mít velký předpoklad pro další zkracování kořenů pod vlivem rovnátek, a pak je opravdu rizikem takovou léčbu aplikovat. S pozdravem za ČOS Vladimír Filipi
Dobrý den viklají se mi 2 zuby ve předu mám pwvná rovnátka 1 noc je to normální
Dobrý den, pohyblivost zubu během ortodontické léčby je běžnou situací, zuby reagují na tlak rovnátek určitým uvolněním. Určitě doporučujeme zuby dále více nezatěžovat, vyhnout se ukusování tvrdé potravy a kontrolu ošetřujícího ortodontisty, který pohyblivost zubů posoudí. Nejedná se ale urgentní stav.
Na jaký typ školy se mám zaměřit po základce, když bych chtěla v budoucnu být ortodontistka?
Dobrý den, po střední škole s maturitou je potřeba vystudovat lékařskou fakultu v oboru zubní lékařství. Následně postgraduální vzdělávání na některé z univerzit v ČR a bude z Vás další ortodontista :). Většina absolventů šla cestou gymnázia, které pro studiu na VŠ připraví nejlépe.
Dobrý den, nemám v čelisti pár zubů - dole jednu sedmičku, nahoře jednu pětku. Musím si udělat nejdřív implantáty, abych mohla začít s rovnátky? Nebo jaké jsou předpoklady pro léčbu rovnátky? Děkuji
Dobrý den, určitě nejdříve svoji situaci konzultujte s ošetřujícím zubním lékařem, přípdně se přímo objednejte na vstupní konzultaci k ortodontistovi. Případy s nezaloženými zuby obvykle vyžadují mezioborovou spolupráci a pacienti s těmito problémy často nejdříve nosí rovnátka, a až poté řeší náhradu zubů.
Dobrý den, dnes jsem byl na nasazení vrchních rovnátek. Zámečky mám jen na některých zubech (na 2, 3 nemám). Zůstane to takto po celou dobu léčby nebo se musí časem dát zámečky na všechny zuby? Děkuji
Dobrý den, bude nejlepší zeptat se Vašeho ortodontisty, s ním máte domluvenou léčbu a její plán. Pravděpodobně se budou záméčky dále doplňovat i na zbývající zuby, třeba poté, co jim pohyb okolních zubů vytvoří místo.
Dobrý den, po jaké době od nasazení rovnátek jsou viditelné prvotní změny na zubech?
Dobrý den prvotní změny se objevují obvykle do několika měsíců. Hodně záleží na typu pohybu, některé pohyby se zuby jsou totiž mnohem rychlejší a změny jsou rychlé.
Dobrý den, nevyrostly mi horní dvojky. Poté mi dali fixní rovnátka a až teď jak mám zuby srovnané(mám pořád rovnátka) , tak jsem zjistila že mám malé horní patro, takže to patro, když se usměju je jakoby... Až moc uvnitř úst. Vůbec se mi to nelíbí a bojím se smát před ostatníma. Nevím jestli se s tím dá něco dělat. (Na operaci nechci, mám fobii z injekčních stříkaček, ano fobii). Děkuji.
Dobrý den, určitě se nebojte současný stav konzultovat s Vašim ošetřujícím ortodontistou. Ten je schopen Vám poradit a vysvětlit případné možnosti další léčby.
Ztratila jsem rovnatka na noc budu muset platit znova nebo mi je daji ?
Dobrý den, určitě doporučuji se obrátit na Vašeho ošetřujícího ortodontistu. S ním se domluvíte, zda jsou ještě potřeba a kolik budou případně stát nová. Každá rovnátka musí někdo vyrobit a také někdo zaplatit.
Dobrý den, nemám svého zubaře, příjme mě i tak ortodonista?
Dobrý den, ortodontista je specialista, jeho profesí je činnost odlišná od praktického zubního lékaře. V každém případě je v rámci priorit potřeba mít zuby v pořádku, tedy bez kazů a zánětů. Takový chrup si můžete nechat rovnat. Pokud Váš dotaz byl ve smyslu, jestli Vás ortodontista může vyšetřit i bez "žádanky" od zubního lékaře, tak zpravidla ano. Je to ale individuální a někteří ortodontické na žádance k vyšetření trvají.
Dobry den, s dcerou chodíme už dva roky na ortodoncii.... Bylo potřeba vyjmout všechny čtyřky. Neboť má malou čelist. Je jí 11 let. V nejbližší době ji budou nasazeny fixní rovnátka. Ale bohužel až teď jsem se dozvěděla, že za obě čelisti to bude stát 60 tisíc. Je to pro nás nemyslitelná částka. Je toto normální cena? Jsem bezradná. U vás se pohybují ceny také v takové výši? Přijde mi to až nedůstojné. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím kontaktujte ošetřujícího ortodontistu a nechte si od něj vysvětlit co v takové cenové kalkulaci léčby je zahrnuto. Zda-li má smlouvu s pojišťovnou a bude část péče hradit zdravotní pojišťovna ( u fixních rovnátek hradí kontroly), nebo jste v situaci samoplátce. V některých případech je také možná platba po částech během celé léčby.
Dobrý den,špičák mi narostl v druhé řadě na pravé straně.Lze ho pomocí dvou zámečku stáhnout dolu?Mam špatný zub na levé straně pomohlo by kdyby mu uvolnil místo? Je mi 25let. Děkuji.
Dobrý den, i když se Vám může zdát je je situace lehce řešitelná - např. pomocí dvou zámečků, tak tomu tak být nemusí. Obvykle je k zařazení zubu do oblouku mezi ostatní potřeba dostatek místa. To zřejmě není a proto Vám zub vyrostl mimo řadu. Doporučujeme Vám objednat se na konzultaci k některému ze specialistů v ortodoncií. Nabídne Vám řešení " na míru" Vašemu problému a vysvětlí jakou formou/rozsahem může léčba úspěšně proběhnout.
Dobrý den, mám moc vepředu horní špičáky. Tak jsem se chtěla zeptat, jaké rovnátka bych dostala.
Dobrý den, špičáky jsou mimo ostatní zuby z důvodu nedostatku místa, proto když špičák rostl, tak se nevešel do řady mezi ostatní. Léčba bude s největší pravděpodobností komplexní, vytvoření dostatečného místa, zařazení špičáků a celková úprava skusu pomocí léčby v dolní čelisti. Taková léčba je prováděna obvykle fixními rovnátky . Konzultovat můžete i možnost léčby pomocí foliového aparátku. V každém případě se nejdříve obraťte na některého ze specialistů v ortodoncií s žádostí o konzultaci.
Mám mezeru mezi prednimi zuby ale rodice nechteji abych mela rovnatka co mam delat?
Dobrý den, mezera může být čistě estetickou záležitostí, může ale být také součástí komplexního problému. Ideální domluvit se zubním lékařem, kam chodíte na preventivní prohlídky, zda je ve Vašem případě riziko z takto postavených zubů. Jestli se jedná o kosmetický problém nebo jsou potřeba i rovnátka. Případně Vám dá doporučení na konzultaci s odborníkem, tedy ortodontistou.
mám mezeru mezi zubama co mám dělat
Dobrý den, mezera mezi zuby může být čistě estetickým problémem, také může být součásti mnohem komplexnějšího problému postavení zubů a skusu. V případě mezer hraje roli i samotná velikost zubů. Určitě je vhodnou vstupenkou k řešení prvotní konzultace s ortodontistou.
Dobrý den, syn 12let z důvodu malé čelisti doporučen expander na horní čelist ( pro roztazeni do stran) a přes den a na noc masku ( pro roztazeni vpřed). Je i jiná možnost jak řešit? Děkuji za odpověď
Dobrý den, u dětských pacientů jsou rovnátka rozšiřující horní čelist zcela normální. Díky takovému účinku je ortodontista schopen vytvořit mnohem více místa pro stálé zuby a také upravit skus. Ten je pravděpodobně hlavním důvodem pro řešení, které Vám bylo nabídnuto. Kromě samotného efektu na zuby jde rovněž o rychlost takové léčby. Ta je v případě "expanderu"(hyraxu apod ) velmi dobrá.
Dobrý den, chtěl jsem podstoupit estetickou úpravu zubů, na klinice mi řekli ze mám nejprve navštívit ortodonta, je vůbec možné nosit rovnátka i když mi pár zubu chybí ? Mám výplně a blomby je možné na toto vůbec nasadit rovnátka ? Děkuji za odpověď
Dobrý den, určitě je správnou cestou konzultovat Váš problém s ortodontistou, ten by mě spolu s Vaším zubním lékařem sestavit komplexní plán léčby. Ano, léčit rovnátky jdou i zuby opatřené výplněmi. Přejeme Vám úspěšnou léčbu a nový krásný úsměv!
Dobrý den, dcera - 8 let má předčasnou extrakci horní stoličky čtyřky, je nutné udržet mezeru mezi zuby, než naroste stálá čtyřka? A jdou na tuto vadu vyrobit rovnátka, aby mezeru udržely? Děkuji za odpověď
Dobrý den, bohužel nelze přesně odpovědět bez znalostí konkrétní situace. Váš ošetřující zubní lékař by pro Vás měl mít doporučení k jeho spolupracujícímu ortodontistovi. Ten by s Vámi tuto konkrétní situaci měl konzultovat. Důležité je vývojové stadium stálého zubu, jak rychle vyroste, jak jsou postavené okolní zuby a jaký má slečna skus.

Nenalezli jste odpověď na svůj dotaz?