Kdo je ortodontista?

1) Ortodontisté jsou zubní lékaři se specializací.

Vzdělávání v ortodoncii má 2 kroky: Vysokou školu a následně postgraduální studium ortodoncie.

Jedná se o podobný postup jako u jiných lékařských specialistů, například u chirurgů nebo internistů; ortodontisté dokončují své vzdělání tři roky po absolvování lékařské fakulty. Postgraduální studium je možné jen na několika pracovištích v České republice a je o ně velký zájem. Tříleté studium je zakončeno specializační zkouškou - atestací. Ta potom umožňuje samostatný výkon v oboru a otevření vlastní soukromé ordinace.

Ortodontista může být označen jako:
• Ortodontista
• Specialista v ortodoncií

2) Ortodontisté diagnostikují a léčí nepravidelnosti zubů a obličeje.

Ortodontisté léčí jak existující problémy, tak mohou odhalit problémy, které se vyvíjejí. Včasnou léčbou mohou zabranit dalšímu rozvoji problému a zajistit tak správný vývoj a růst čelistí. Ortodontisté léčí pacienty všech věkových skupin, pravidelně léčí děti, dospívající i dospělé.

3) Ortodontisté vytvářejí pro každého pacienta individuální léčebný plán.

Každý pacient je jedinečný. K vytvoření individuálního léčebného plánu pro každého pacienta ortodontisté využívají vstupní vyšetření, 2D nebo 3D rentgenové snímky, fotografie a modely zubů.

Při léčbě ortodontických vad ortodontisté využívají celou řadu aparátků. Může se jednat o klasická fixní rovnátka, neviditelná rovnátka anebo rovnátka umístěná na vnitřní straně zubů. Ortodontista má specifickou kvalifikaci a dokáže doporučit nejvhodnější typ aparátu. Česká Ortodontická Společnost (ČOS) je určena výhradně pro ortodontisty – řádnými členy se mohou stát pouze ortodontisté. Ortodontisty se mohou nazývat pouze lékaři, kteří absolvovali lékařskou fakultu a poté úspěšně dokončili další tři roky vzdělávání v akreditovaném ortodontickém rezidenčním programu.